Pracovní portál Work.cz

Nabídky práce

Jak napsat strukturovaný životopis

Životopis je tím nejcennějším, co můžete potenciálnímu zaměstnavateli o sobě prozradit. Měl by sdělovat všechny Vaše silné stránky, ukázat, co umíte a co už jste dokázali a naznačovat i směr Vaší životní cesty. Neměl by proto být sepsán špatně.

Ať už hledáme novou práci, brigádu nebo jednorázový přivýdělek, vždy je se životopisem potřeba počítat. Jistě, můžete do e-mailu vtěsnat svůj životopis třeba formou nadstavby k motivačnímu dopisu/reakci na inzerát, ale je to nepřehledné a nepůsobí to vůbec dobře.

Přitom když přidáte přílohu a budoucí zaměstnavatel otevře stručný, pěkně formovaný a přehledný životopis, hned ví, na čem je. A velmi snadno najde informace, které ho zajímají, aniž by se musel procházet směs planých vět a prázdných frází. Podívejme se tedy, jak takový strukturovaný životopis vytvořit a co by měl obsahovat.

Jednotný formát

Přední výhodou strukturovaného životopisu je, že ať už ho píše kdokoliv, vždy je si v základním rozvržení podobný. Proto i zaměstnavatelé vědí, co kde hledat. A právě tím bychom se proto při psaní měli řídit.

Ideální je připravit si životopis v textovém editoru (Word, OpenOffice Writer apod.) a nezkoušet z něho třeba dělat powerpointovou prezentaci – sice to může působit zajímavě, ale je potřeba zvážit, zda se to pro danou pozici hodí a výhody převažují nad nevýhodami.

Proto si raději jednoduše otevřete prázdný list v textovém editoru a začněte. Čím? No přece Vašimi základními údaji – tedy jménem (i s titulem), adresou, datem narození. Připište i kontaktní telefon a e-mail, protože až bude mít personalista životopisy na stole, už nebude chtít kontakty dohledávat v e-mailové schránce. A případně můžete dodat i fotku, která by měla být spíš univerzální, třeba jako na doklady, určitě vynechte obrázky z oslav nebo momentku z dovolené.

Pracovní zkušenosti

Nejdůležitější částí strukturovaného životopisu, která zajímá úplně každého, je oddíl většinou nazvaný „Pracovní zkušenosti“. Tento název můžete v životopise samozřejmě použít a třeba ho i tučně nebo barevně zvýraznit, aby bylo jasné, že teď jste u toho podstatného. A tady hezky popořadě vypište, kde jste kdy pracovali, na jaké pozici, jak dlouho a třeba ve zkratce i pár slovy popište, co bylo náplní Vaší práce.

Vše by mělo být psáno retrospektivně, což znamená, že jako první byste měli zmínit Vaše poslední zaměstnání, případně to aktuální, a pak jít v čase zpátky až k tomu úplně prvnímu. Můžete zařadit i brigádu, pokud má souvislost s pozicí, o niž se hlásíte. A zaměstnavatelé mají rádi, pokud zaměstnanci dokážou být empatičtí a rádi pomáhají, takže pokud máte zkušenost s charitou, dobrovolnictvím nebo nějakou formou pomoci, klidně to do svých pracovních zkušeností také zařaďte, určitě to zaujme a budete tak vyčnívat oproti dalším zájemcům.

Vzdělání

Další kapitolou, kterou byste ve strukturovaném životopise měli mít, je vzdělání. Základní školu můžete klidně vynechat, pokud to tedy není jediná škola, kterou máte dokončenou. Ale jinak napište všechny, které jste absolvovali anebo třeba i nedodělali (i dva roky na vysoké škole jsou lepší než nic). I tady platí, že byste měli vzdělání popsat v opačném pořadí – tedy začít vysokou školou, pak střední a nakonec (pokud ji chcete zmiňovat) základní. U každé napište obor, který jste vystudovali, a rozpětí let, kdy jste ji navštěvovali.

Do vzdělání se počítají i různé rekvalifikační kurzy a školení, takže se nebojte je tu také zmínit. A pod tuto kategorii můžete zařadit i své jazykové znalosti, které by v životopise neměly chybět. Pokud navíc máte z některého jazyka zkoušku a obdrželi jste certifikát, vyzdvihněte to.

Další schopnosti

Předposlední kapitolou strukturovaného životopisu je oddíl „Další schopnosti“. Tady můžete vypsat všechno, co umíte a co by Vám mohlo v budoucí práci být pomoci. Anebo to třeba ani nevyužijete, ale rozhodně to zaměstnavatele zaujme.

V první řadě by to měly být řidičské schopnosti – jestli máte řidičské oprávnění a pro jakou skupinu. Pak tu popište také své dovednosti v práci s počítačem, včetně detailů – schopnosti práce s konkrétními aplikacemi nebo třeba psaní všemi deseti (které se v kanceláři hodně cení). Příp. i jestli třeba zvládáte tvořit webové stránky, dělat profesionální prezentace a nebo upravovat fotografie v grafických programech. Pro zaměstnavatele toto jsou zajímavé informace.

Koníčky

Úplně na konec strukturovaného životopisu můžete vypsat své koníčky a záliby, aby bylo vidět, že život netrávíte jen prací, ale umíte se i bavit a odpočívat. Spíše je však vhodné koníčky vyjmenovat jen v heslech, než toto téma přímo v životopise rozvádět do detailu.




Jak hledat práci:

Jak napsat strukturovaný životopis

Jak zvýšit své šance při hledání práce

Nová práce nebo podnikání

Hledání práce po studiu

Hledání práce při mateřské

Hledání práce po mateřské

Work.cz  ©  Pracovní portál  Provozní podmínky  info@work.cz